Jak pomalować panele ścienne?

Jak pomalować panele ścienne?

Jak pomalować panele ścienne?

Panele ścienne to dzisiaj jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie pięknej, oryginalnej aranżacji wnętrza. Dzięki ogromnej różnorodności wzorów i kolorów, możliwe jest  stworzenie dowolnego wystroju pomieszczenia i dostosowanie paneli do stylu danego wnętrza. Co więcej – wyroby stworzone z drewna czy MDF można poddać malowaniu, dzięki czemu będą prezentowały się jeszcze lepiej. Sprawdźmy jak pomalować panele ścienne szybko i bezproblemowo!

Dlaczego warto pomalować panele ścienne?

Malowanie paneli ściennych odbywa się w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to ten, w którym zamawiający wybiera panele niewykończone przez producenta. Szczególnie sprawdza się wtedy, gdy chcemy uzyskać indywidualny, dopasowany do własnych potrzeb wygląd produktu. Drugi przypadek dotyczy paneli ściennych, które mają swoje lata i nie wyglądają już tak, jak na początku. Malowanie pozwala odświeżyć je i ponownie zyskać piękny, oryginalny wystrój wnętrza.

 

Jak pomalować panele ścienne?

Zanim zaczniemy malować panele ścienne, niezbędne okaże się odpowiednie przygotowanie podłoża – po to, aby prace przebiegły bezproblemowo, a uzyskany efekt był jak najlepszy. Pierwszym krokiem będzie szlifowanie drewna (w przypadku odnawiania paneli). W ten sposób pozbędziemy się z powierzchni wszelkich niedoskonałości. Warto do tego celu wykorzystać najpierw gruboziarnisty papier ścienny, a na końcu papier drobnoziarnisty. Bardzo pomocne będzie użycie szlifierki, dzięki której prace zostaną przeprowadzone bardzo szybko.

UWAGA! Jeżeli kupiłeś nowe panele ścienne, które są w dobrym stanie, wystarczy tylko oczyścić powierzchnię za pomocą papieru ściernego (nie potrzeba do tego nawet szlifierki).

Kiedy powierzchnia jest już gotowa, możemy przejść do kolejnego etapu. Jak pomalować panele ścienne? Najważniejszy jest oczywiście wybór odpowiedniej farby – dostępnych na rynku produktów, które pozwolą Ci osiągnąć doskonały efekt, jest bardzo dużo, a najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście zakup specjalnej farby do malowania powierzchni drewnianych. Warto zwrócić przy tym uwagę, by zakupić taki produkt, który będzie tworzył powłoki odporne na szorowanie. W ten sposób nie będzie obaw, że farba ulegnie uszkodzeniu np. pod wpływem:

  • czyszczenia ściany,
  • działania promieniowania UV,
  • działania wilgoci,
  • wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych, powodujących uszkodzenia mechaniczne.

Do malowania najlepiej użyć wałka, który pozwoli na równomierne rozłożenie farby na panelu ściennym. Pamiętaj, by zabezpieczyć zarówno podłogę, jak również wszelkie inne powierzchnie, których nie będziesz malować. Cały proces nie jest skomplikowany, dlatego też malowania paneli ściennych mogą podejmować się osoby, które nie mają w tej dziedzinie żadnego doświadczenia.

fundusze europejskie
parp pfr group
europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne